Právě si prohlížíte Nošení miminek není věda – stačí jeden úvaz

Nošení miminek není věda – stačí jeden úvaz

V prvních týdnech a měsících je blízkost maminky pro miminko velmi důležitá. Miminko se potřebuje adaptovat na nové prostředí a velmi rychle se vyvíjí. K dobrému průběhu této etapy je důležité, aby pro to mělo vhodné podmínky, tedy mělo maminku na blízku. Některá miminka blízkost maminky vyžadují intenzivně, což může být pro ženu náročné. Bojovat proti této potřebě miminka nemá moc význam.

Kříž s kapsou uvnitř

Šátek nebo nosítko je pomůcka, která vám umožní naordinovat si s miminkem maximum kontaktu, ale zároveň vám uvolní ruce, abyste si mohla uvařit třeba čaj. Základní a univerzální úvaz, se kterým si vystačíte po celé nosící období, je tzv. kříž s kapsou uvnitř. Provedení úvazu můžete vidět na fotkách nebo celý video návod na přiloženém QR kódu.

Jak vypadá základní úvaz

Kříž s kapsou uvnitř je úvaz, kdy je miminko na těle maminky ve vertikální poloze. Tento způsob nošení je bezpečný i pro novorozené miminko, pokud je zajištěná ergonomická poloha děťátka. To znamená, že miminko je čelem k matce, nožičky opisují tvar písmene “M” (kolínka jsou výš než kyčle, jde tzv. abdukčně flekční polohu dolních končetin).

Zádíčka jsou díky podsazení výrazně zakulacená a páteř opisuje tvar písmene “C”. Miminko má podsazený zadeček. V této poloze váhu miminka nese buď šátek nebo je odložená na těle maminky. Díky zakulacení páteře je hlava opřená o hrudník matky a nedochází k tlaku na páteř. Poslední věc, kterou doporučuji kontrolovat je, aby dolní lem šátku končil v podkolenní jamce miminka a byl tak zajištěn pohyb nožiček v koleni, což zajistí jejich dostatečné prokrvení. Šátek nebo případně nosítko je potřeba pevně dotáhnout. Tkanina musí pro tělo miminka zajistit spolehlivou oporu a miminko k tělo nositele “přilepit”. Představte, jak “pevně” byste na sobě miminko drželi bez šátku, jen rukama. Také byste si ho na sebe natěsno přivinuly a mezi miminkem a vaším tělem by nebyla žádná vůle. Stejně přilepené musí miminko na vašem těle držet i v šátku.

Proč radím nosit vertikálně

Osobně nedoporučuji nosit miminka v tzv. kolébce nebo (ani starší děti) zády k nositeli. Kolébka je poloha, která připomíná nošení na rukou v tzv. klubíčku, ale na rozdíl od náruče kolíbka v šátku není stabilní. Miminko se na těle nositele může snadno posunout ve směru za nožičkama, přičemž se hlava miminka dostane do velmi nepřirozeného předklonu, dítěti zúží dýchací cesty a špatně se mu dýchá. I podle Helen Ball, britské spánkové antropoložky, která se ve své vědecké činnosti zabývá mimo jiné i SIDS, tento způsob nošení označuje za nebezpečný právě z ohledem na SIDS. Navíc má miminko protažené dolní končetiny, nejsou v abdukčně flekční poloze (ve tvaru M). Také z čistě z praktického hlediska – miminko je na těle nositele jen bokem, čili nedostává takovou oporu jako při vertikální poloze a celý úvaz je méně stabilní a pohodlný zejména pro nositele.

Aby miminko vidělo...

Pozice zády k nositeli z hlediska ergonomie zcela špatně. Miminko a žena (resp. dospělý) jsou fyziologicky vybavení k tomu, aby u sebe byli “břicho na břicho”, tímto způsobem do sebe zapadnou jako dva dílky puzzle. Z mého pohledu další a neméně podstatným aspektem nevhodnosti polohy zády k nositeli je, že dítě vystaveno bez přestávky podnětům z okolí. Chtě nechtě je nuceno vnímat okolí tak říkajíc z první ruky. Pokud bude jeho mysl přehlcená a mozek bude potřebovat odpočívat, dítě nemá šanci to udělat. Jednoduše si nemůže o nic opřít hlavu a usnout. Rodiče si asi myslí, že děti budou takto spokojenější kvůli dobrému výhledu, ale opak je pravdou.

Šátek Mamalatté

Nošení vede k rychlejšímu sžití

Kontakt s miminkem je prospěšný i pro maminku. V první řadě pomáhá nastartovat (zvýšit nebo udržet) dostatečnou tvorbu mateřského mléka. Pokud má žena své miminko co nejvíce u sebe, velmi rychle se naučí číst signály, které k ní děťátko bude vysílat. Díky tomu bude spolehlivě reagovat na jeho potřeby, což pochopitelně povede ke spokojenosti obou. Miminko nebude mít důvod plakat a žena si tak rychle vybuduje své mateřské sebevědomí. V neposlední řadě častý kontakt, mazlení a nošení vedou k brzkému překonání těžkého porodu nebo třeba separace po císařském řezu.

Přijďte se poradit

Naučit se pracovat se šátkem není věda, chce to jen trochu cviku. Po pár pokusech miminko navážete poslepu i o půlnoci, to vám slibuji! A pokud si na to netroufáte sami, ráda bych vás pozvala na veletrh kontaktního rodičovství Kouzlo nošení. Kromě mě tam potkáte řadu lektorů, kteří vám s úvazy pomohou a zodpoví vaše dotazy. Letos bude na akci lektorská a konzultační zóna, kde bude celý den někdo kompetentní k dispozici. Kouzlo nošení bude 12. září v Konferenčním centru City v Praze 4 na Pankráci. Až tam budete, přijďte mě pozdravit k našemu stánku!

 Kouzlo nošení – festival o kontaktním rodičovství a nošení dětí 

12. září 2020 v Konferenčním centru City v Praze 4 na Pankráci 

Pokud je nošení a kontaktní rodičovství Vaše téma, neměli byste tam chybět!  Po celý den jsou připraveny přednášky, vázací workshopy, testovací a konzultační zóna a mnoho vystavovatelů se svým zbožím včetně šátků a nosítek! 

Více informací najdete zde na webu na Facebooku či Instagramu

Mamalatté

Mamalatté je malinká lokální značka šátků a nosítek na nošení miminek a batolat, která se snaží o velké věci. Založila ji před čtyřmi  lety Denisa Písaříková, která se o ni svědomitě každý den stará za velké podpory svého muže a dnes už dvou dětí.

Denisa Písaříková

Denisa je lektorkou nošení německé Die Tragechule a české Z břicha na břicho a současně působí jako laktační poradkyně.

V roce 2017 vyšla kniha pro novopečené maminky Mámě, jejíž je Denisa spoluautorkou.

Pravidelně publikuje články na mamalatte.cz

Autorka Denisa Písaříková