Právě si prohlížíte Nošení není výmysl moderní doby

Nošení není výmysl moderní doby

Máte doma miminko nebo ho teprve čekáte? Už jste přemýšleli o jeho transportování z bodu A do bodu B? Kočárkem nebo si pořídíte šátek nebo nosítko? Většina rodičů předem řeší kočárek a nošení se řeší až “potom”, žádá-li si to situace. Rozumím, kočárek je dneska prostě automatická součást výbavy.

Věděli jste ale, že tlačení miminka ve vozíčku je v podstatě trend moderní doby? 

První kočárky byly k vidění teprve kolem průmyslové revoluce zhruba před 200 lety, kdy se hodně začal proměňovat styl života celé společnosti. Tato doba kladla poměrné tvrdé nároky na výkonnost lidí, což se odrazilo i k přístupu k rodičovství. Jednoduše řečeno bylo potřeba makat, obsluhovat stroje a i miminka musela jít stranou, protože v náruči překážely. Cítíte ten paradox? Miminka ustoupila strojům.

Do té doby se děti přenášely v náručí nebo nějak “připoutané” k tělu matky. Život byl pomalejší, rodiny žily víc pospolu, takže žena měla kolem sebe dost dalších příbuzných, kteří jí mohli pomáhat. Ona dělala ty činnosti, které s miminkem na těle vykonávat šlo.

Děťátko trávilo většinu času v blízkosti své matky, která tak okamžitě reaguje na jeho potřeby. Velmi krásně toto téma zpracovává kniha Koncept kontinua, ve které se vysvětluje, proč malé děti tzv. primitivních národů nepláčou. Samozřejmě nelze v moderní společnosti 21. století žít způsobem jako žijí kmeny indiánů třeba v Jižní Americe, nicméně je chytré aplikovat jejich moudrost do výchovy dětí. V jádru jejich přístupu k dětem stojí kontakt – čím menší dítě, tím je kontakt častější a bližší. Novorozená miminka jsou tak od matky v podstatě neoddělená.

Kontakt má pro novorozence velmi pozitivní vliv. Existuje o tom řada studií, kde je patrné, že děti, které měly možnost být s pečující osobou v kontaktu dle jejich potřeb bez omezení, mnohem lépe prospívají, jsou klidnější a v pozdějším věku sebevědomější jedinci. 

Takové studie existují i v odvětví nedonošených miminek, která tzv. klokánkují a taková miminka výrazně rychleji opouštějí inkubátor a odcházejí dříve domů. 

V souvislosti s vývojem miminka je potřeba si uvědomit, že lidské mládě přichází na svět velmi neurologicky nezralé oproti jiným příbuzným savcům. Aby se miminko mohlo plně soustředit na zdravý a plnohodnotný vývoj, velmi mu pomůže, pokud bude v prostředí, kde se cítí příjemně a bezpečně. Toto období trvá cca 3 měsíce a odborníci ho označují na čtvrtý trimestr. V této době se miminku bude nejlépe dařit v podmínkách, které zažívalo u maminky v děloze. Zejména mu udělají dobře tlumená světla a zvuky, možnost cítit teplo těla pečující osoby, možnost poslouchat tlukot srdce, možnost schoulené polohy a být houpáno rytmem chůze.

Vzájemný kontakt je prospěšný i pro maminku. Z hlediska nástupu laktace je kontakt nezbytný. Pokud její tělo cítí blízkost miminka, resp. jeho vůni, váhu jeho těla, začne se do jejího těla vylučovat hormon oxytocin, který je přímo zodpovědný za tvorbu mateřského mléka. Bez miminka není oxytocin a bez oxytocinu není mléko. Časný kontakt matky a miminka přímo ovlivňuje nástup laktace a další kontakt laktaci podporuje a navyšuje. Nehledě na to, že pokud má žena svoje miminko hodně u sebe, mnohem rychleji se naučí číst jeho potřeby a mnohem snáze začne rozumět jeho potřebám, což povede ke klidnému dítěti a sebejisté matce.

Nošení je prospěšné i pro starší děti v batolecím věku. Kontaktem s maminkou lze velmi snadno řešit spoustu potíží jako je separační úzkost, růst zoubků nebo teploty. Osobně jsem velmi pravidelně nosila syna v období velkého psychomotorického rozvoje, protože bylo v podstatě nemožné ho zklidnit a uložení ke spánku do polohy vleže byla naprostá utopie. Pokud mu rostly zoubky, míval pravidelně teploty. K jejich snížení jsem využila kontakt kůži na kůži, jeho jsem svlékla jen do plínky, sebe do spodního prádla a navázala ho do šátku. Svými 36 stupni jsem jeho 38 krásně snížila na lehce zvýšenou teplotu kolem 37 stupňů. Stejně funguje ochlazování třeba i v horkých dnech nebo běžných horečkách.

V posledních letech zažívá velký rozpuk i nošení miminek v naší západoevropské kultuře. 

Rodiče znovu objevují, že kontakt s miminkem není prohra, ale výhoda a že tím neztratí, ale spíš získají.

 V mnoha rodinách je nošení běžnou součástí péče o děti. Je to téma a samozřejmě se v něm promítají poslední poznatky medicíny, fyzioterapie, ale i psychologie. Osobně si nemyslím, že je důležité miminko nosit a je jedno jak. Jsem zastánce toho, že je při nošení potřeba dbát na základní pravidla ergonomie. Také vždy svým klientkám na kurzech doporučuji vybírat vhodnou – ergonomickou pomůcku. Pokud se nosí v šátku, tak je výběr celkem jednoduchý – člověku musí být příjemný materiál. U nosítek je právě potřeba hlídat, zda umožňuje nosit v ergonomické pozici. To si ale nechám na příští článek, který se správné poloze a výběru šátku nebo nosítka bude detailně věnovat.

Jako další tip pro získání nosící inspirace doporučuji zapsat si do diářů datum 14. 3. 2020, kdy se v Praze bude konat Kouzlo nošení, festival o kontaktním rodičovství a nošení dětí, jehož součástí bude i velmi bohatý vzdělávací program a workshopy. Můžete se tam potkat s řadou výrobců nosítek, šátků, nosícího oblečení a dalších výrobků, ale také lektorkami nošení, třeba i se mnou.

O autorce

Mamalatté je malinká lokální značka šátků a nosítek na nošení miminek a batolat, která se snaží o velké věci. Založila ji před čtyřmi  lety Denisa Písaříková, která se o ni svědomitě každý den stará za velké podpory svého muže a dneska už dvou dětí.

Denisa je lektorkou nošení německé Die Tragechule a české Z břicha na břicho a současně působí jako laktační poradkyně.

V roce 2017 vyšla kniha pro novopečené maminky Mámě, jejíž je Denisa spoluautorkou.

Pravidelně publikuje články na mamalatte.cz.