Právě si prohlížíte Co já bych za to dala aneb Šance (nejen) pro nastávající kontaktní matky

Co já bych za to dala aneb Šance (nejen) pro nastávající kontaktní matky

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuKouzlo nošení

Autorka článku: Iva Tesaříková 

Vykulená nastávající matka

Když jsem otěhotněla, cítila jsem se neskonale šťastná. Velmi záhy jsem se ale začala zmítat v pocitech totální nevědomosti, jak svůj nový, zcela odlišný životní projekt vlastně pojmout.

Jak porodit, aby porod nebyl noční můrou? Jak přebalit? Jak nakrmit? Jaký koupit kočár a které nosítko? Nebudou mě z nošení v šátku bolet záda? Jak neutrácet za jednorázové plenky a nepřitěžovat tak životnímu prostředí?

V hlavě jsem nosila spoustu negativních zážitků svých vrstevnic a byla jsem přesvědčena, 

že věci je možné dělat jinak, aby bylo spokojené dítě i já.

Supermatka

Jako každá matka jsem si slíbila, že to budu dělat nejlépe, jak jen budu umět. Pro každého znamená ale „nejlépe“ něco jiného. Pro mě to znamenalo, jít cestou přirozenosti.

Jsem ve svém srdci trochu hippie, takže jsem od začátku věděla, že pokud to jen trochu půjde, budu kojit, nosit a rodit přirozeně. Postupně jsem začala odkrývat další a další postupy, o kterých neměly naše matky a babičky, někdy ani moje vrstevnice vůbec potuchy.

Na vlnách alternativ

Začala jsem studovat spoustu knih a sledovat několik facebookových skupin, které se těhotenstvím, porodem a mateřstvím zabývají. Nechtěla jsem být za každou cenu alternativní! Ale metody, které byly blízké způsobu, jak se věci dělaly dřív, než byl vynalezen kočár, jednorázové pleny a umělé mléko, mi dávaly smysl.

A tak jsem začala dělat věci tak trochu jinak než většina mých známých. 

Úmyslně jsem ignorovala povinnou registraci v pražských porodnicích. Díky své známé jsem objevila kurz hypnoporodu. Ve stejnou dobu jsem se doslechla o bezplenkové komunikační metodě a přihlásila se na kurz. Zároveň jsem absolvovala minikurz „Jak vybrat nosítko“. Od dvou svých kamarádek jsem dostala šátky na nošení. Objednala si stohy knih a jednu dokonce až z Ameriky.

Záměrně jsem nenakoupila žádné jednorázové pleny, za to kompletní balík látkových plen od své kamarádky. Zaregistrovala jsem se v porodnici v Neratovicích, kde jsou otevřeni přirozeným porodům a porodním přáním. Kontaktovala jsem porodní asistentku.

Bylo to devět měsíců těšení, ale také devět měsíců vzrušeného a neúnavného studia, jak si mateřství užít a nestát se obětí nepříjemných okolností.

Šetřit na správném místě

Příchod nového tvora na svět stojí penízeAle je jen na vás, za co je utratíte.

Já se rozhodla šetřit na hmotných věcech: na oblečení, kočárku, postýlce a podobně. Myslím, že malé děti netouží po kočárku, který je posledním výkřikem módy, a je jim jedno, v čem jsou oblečeni, když je tedy po letech sami neztrapníte fotkou na vašem facebookovém profilu. Všude kolem jsou mraky použitých, skoro nových oblečků. A postýlky, kočárky či židličky nikdy nezůstanou nedotčeny, tak proč kupovat nové. 

Naopak jsem ale investovala do věcí nehmotných: do kurzů, knih, informací, které by napomohly harmonickému vstupu dítěte na tento svět, do jeho psychického a fyzického zdraví a prospívání. Samozřejmě, že se vám to nemusí podařit stoprocentně, ale chtěla jsem prostě riziko jakékoli újmy minimalizovat. 

V tomto ohledu jsem peníze nepočítala.

Týdny a měsíce jsem se prodírala všemi informacemi nad příručkami a internetovými příspěvky a stále mě napadalo, jak je možné, že to ještě nikdo nikde neprezentuje komplexně a kompletně? 

Co já bych dala za to, mít všechny informace a zkušenosti jiných na jednom místě! 

Kolik bych ušetřila času a peněz?

A už je to tady!

Díky jedné zapálené osobě se 4. 9. 2021 již potřetí uskuteční festival (nejen) pro nastávající a čerstvé maminky.

Festival o nošení a kontaktním rodičovství Kouzlo nošení!

Tak trochu závidím vám všem, které v tomto svém mateřství ještě malinko tápete. Díky festivalu „Kouzlo nošení“ dostanete teď vše jednoduše v jednom dni na jednom místě. Odpadne vám spousta investic, starostí a nezodpovězených otázek. 

A to není všechno

Ještě stále váháte?

Tak ještě něco:

  • budete si moci „osahat“ desítky šátků a nosítek, navzájem je srovnávat, zvažovat výhody a nevýhody, a nakonec zakoupit ideální exemplář (bez zápůjček, bez diskuzí na internetu, bez objednávání a čekání na doručení)
  • seznámíte se s lidmi stejného smýšlení a budete se moci vzájemně podporovat a vyměňovat zkušenosti i po festivalu
  • dozvíte se tolik, že se utvrdíte v názoru, jak to chcete a jak to nechcete, a ani v dobách hormonálních výkyvů vás nikdo nezviklá, že vaše cesta je ta pravá

A to nejlepší nakonec! Ušetříte peníze

Za všechny tyto informace vydáte několikanásobně méně peněz, než kdybyste chodily na jednotlivé kurzy či kupovali knihy. Srovnejte ceny jednotlivých kurzů, příruček, workshopů, poštovné, cestovné a další náklady. 

Ušetříte čas

Festival vám ušetří čas, který byste strávily vyhledáváním na internetu, konzultacemi na facebookových skupinách, výběrem a absolvováním kurzů, čtením knih, článků, příspěvků a diskuzí.

Tak neváhejte a přijeďte na akci, která vám otevře oči a možnosti. 

Festival Kouzlo nošení 4. září 2021 v Konferenčním centru City v Praze 4

Chcete vědět více? Prohlédněte si web Kouzla nošení.