Právě si prohlížíte Kojení – tekutá láska na první pohled

Kojení – tekutá láska na první pohled

„Budu moct kojit, nebo ne?“ ptají se samy sebe nastávající maminky, když chystají výbavičku pro miminko, a zvažují, jestli – a jakou – lahvičku koupit. „Když to nepůjde, tak nebudu trápit sebe ani miminko,“ říkají jiné nastávající maminky a v internetových diskuzích zjišťují, jaké umělé mléko je pro miminko to nejlepší. 

Je až neuvěřitelné, kolik pochybností se dostalo do tak přirozeného procesu, jako je kojení. A jsou vlastně na místě, jelikož kojení v dnešní době není natolik samozřejmé, jak by mělo být. 

Základ kojení? Hormony

Když se miminko narodí, má plné předpoklady k tomu, aby se mohlo přisát k matčinu prsu. Stejně tak žena má po porodu v těle tak úžasný koktejl hormonů, který napomáhá rozjetí laktace, že stačí, když se žena i miminko podpoří k tomu, aby spolu strávili co nejvíce času v kontaktu kůže na kůži, a kojení jde samo.

V kojení totiž hrají největší roli dva hormony, a to oxytocin, hormon lásky, který je potřeba i k samotnému porodu a jeho hladina zůstává vysoká i po něm. Ten má za úkol vypuzování mléka z prsu. Druhým hormonem je prolaktin, který podporuje tvorbu mateřského mléka a tvoří se především v noci. Když se tyto dva hormony dostatečně tvoří, žena má dostatek mateřského mléka pro své miminko.

Nejčastější blokátor kojení? Stres

Pokud se žena cítí z jakéhokoliv důvodu v psychické či fyzické nepohodě, tvoří její tělo stresový hormon adrenalin, který blokuje tvorbu oxytocinu. Tím se snižuje tok a množství mléka, které se z prsu dostává ven, a miminko může neprospívat.

Díky tomu je kojení velmi komplexní záležitost. Pokud má žena pocit, že se jí tvoří málo mléka a miminku to nestačí, je potřeba celostně nahlédnout na ženinu situaci a pomoci jí dostat se opět do (hormonové) rovnováhy.

Ideální začátek kojení

Po porodu by žena a miminko měli mít dostatek času, aby se seznámili. Sice spolu strávili nepřetržitých devět měsíců, ale po narození miminka je to přece jen jiné. Miminko si musí zvyknout na nový svět, ve kterém se ocitlo, a na to, že od této chvíle stojí jen samo za sebe. Žena se zase musí seznámit s tím novým človíčkem, kterého její tělo devět měsíců vyživovalo. K tomu slouží poporodní bonding, tedy nepřetržitý kontakt kůže na kůži. Jen díky lásce a důvěře, která tímto poutem vznikne, se vytvoří ideální podmínky pro přisátí. (Vy se taky běžně na rande nevrháte během prvních dvou minut do intimity, ale musíte se na protějšek více napojit.)

Když se miminko po porodu přisaje, nezačne pít mateřské mléko, nýbrž mlezivo. To obsahuje unikátní koktejl vitamínů, stopových prvků, minerálů, proteinů a látek potřebných pro tvorbu imunitního systému miminka. Díky tomu pomáhá miminku adaptovat se na nové prostředí.

Mlezivo se postupně promění v mateřské mléko přibližně třetí den po porodu, ale je to samozřejmě individuální. Organismus miminka je na tento proces připravený, první dny mu tedy stačí malé množství (pár kapek mleziva), ale často. Je tedy ideální, když žena nabízí prso pokaždé, když o něj miminko projeví zájem, bez ohledu na intervaly mezi kojením či jeho délkou.

Důvodem je kromě malého žaludku miminka i jednoduché základní pravidlo: Čím větší poptávka, tím větší nabídka. Čím více se tedy miminko k prsu přisává, tím více mléka se v něm vytvoří.

Svět ale nebývá vždy ideální...

…přesto se žena může rozkojit. I v případě komplikovaného porodu, císařského řezu či separace miminka po porodu je možné, aby se žena plně rozkojila, aby své miminko plně uživila. Jen je potřeba jim vytvořit takové podmínky, které budou napomáhat tvorbě potřebných hormonů – u ženy, ale i u miminka.

Základem je v začátcích kojení kontakt kůže na kůži, tedy, žena do půli těla svlečená a miminko pouze v pleně. Takto spolu mohou ležet v posteli a odpočívat, a zároveň se oběma stimulují potřebné hormony. Kontakt kůže na kůži má benefity pro oba, miminku, mimo jiné, napomáhá s termoregulací, dýcháním, pokud je hodně spavé, stimuluje ho více k aktivitě (a k přisávání), dodává mu pocit bezpečí a jistoty. V ženě se díky němu probouzí mateřský instinkt a ochota plnit a rozumět potřebám miminka.

O autorce

Jana Horáčková je certifikovanou poporodní dulou a laktační poradkyní a provází ženy šestinedělím, aby na něj mohly s láskou vzpomínat. Je také tvůrkyní online kurzu Láskojení, který ženy připravuje na šestinedělí a začátky kojení. Je laskavou průvodkyní dvou dětí a každý den se od nich učí více o životě.

www.transformacevmatku.cz

www.facebook.com/laskojeni

Zdroj úvodní fotografie: Jana Horáčková