Právě si prohlížíte V čem mám to dítě nosit – typy šátků a nosítek
MoniLu

V čem mám to dítě nosit – typy šátků a nosítek

Rozhodla jste se své děťátko nosit? Slyšela mnoho důvodů, proč byste měla své rozhodnutí změnit? Stojíte si dál za svým rozhodnutím? Pokud ano, máte před sebou nelehký úkol. Vybrat to správné „nosidlo”.  Autorka článku Denisa alias Mamalatté vám pomůže s orientací v šátcích i nosítkách.

„Milé maminky,

gratuluji vám k rozhodnutí, že chcete svoje děťátko nosit. Pokud stojíte na začátku své nosící kariéry, možná jste si od svých kamarádek vyslechla mnoho důvodů, proč to nedělat, ale vy jste si se svou intuicí po boku ten nápad nenechala vzít a jdete si vybrat „nosidlo”. Nezávidím vám – máte nelehký úkol – nosících pomůcek je kolem hned několik mraků a vy si máte vybrat jedno.

Zkusím vám s výběrem pomoci, respektive vám zkusím dát návod, jak se zorientovat.”

Jaké nosící pomůcky existují?

Základní dělení nosících pomůcek je na šátek a nosítko. Projdeme postupně obě kategorie.

Existují dva druhy šátků. Elastické a pevné. Elastický šátek pruží, kdežto pevný je prostě pevný.

Elastický šátek

Správný elastický šátek pruží do šířky, ale do délky se ani nehne. To je velmi důležité, protože jinak by se vám šátek po váhou miminka prověsil a miminko byste nosili skoro až u kolen. A to, věřte, není pohodlné. Pružnost látky je tedy hlavní kritérium, na které byste se měly zaměřit.

Nevýhoda elastiků spočívá v jejich omezené nosnosti. Unesou miminko po velmi omezenou dobu. Zhruba kolem sedmého kila, možná i dříve, vás z nošení začnou bolet trapézy. Miminko se začne hodně vrtět, protože mu látka nedá dostatečnou oporu a nošení nebude pohodlné. Pro některé rodiče je elastik na začátek výhodný, jelikož se miminko vkládá do hotového úvazu. Mají pocit, že navazování je jednodušší. To je samozřejmě otázka, jelikož je třeba úvaz dostat do ruky, aby perfektně sedl právě vašemu miminku a byl dost stabilní.

Šátek Mamalatté

Pevný šátek

Pevný šátek je trochu oříšek. Na trhu je mnoho kvalitních produktů, mnoho výrobců a materiálů.

Zjednodušeně řešeno – materiál šátku musí být příjemný na dotyk hlavně nositeli. Nesmí kousat, škrábat. Je to podobné jako s tričkem, musíte ho snést na holé kůži. O miminko tolik nejde, to s ním do kontaktu nepřijde. Naopak vy jej musíte zvládnout sevřít v ruce, abyste následně mohly šátek pohodlně  dotahovat.

Pevné šátky se tkají z různých materiálů a v různých vazbách. Mezi nejznámější patří žakárové nebo atlasové. Z materiálů je vždy v největší míře zastoupená bavlna, a pak různé příměsi. Tyto materiály mají šátkům dodat speciální vlastnosti – chladí, hřejí, látka lépe klouže, je pevnější, třpytí se, je více prodyšná, má antibakteriální vlastnosti a podobně. Složení se také pochopitelně promítá do ceny.

Příměs šátku rozhoduje o jeho údržbě. Některé šátky nesmí vůbec do pračky, nesmí se ždímat nebo žehlit. Při sušení je musíte pečlivě skládat. Taková péče je opravdu věda.

Bavlněné kousky se řadí mezi ty “obyčejné”. Šátek můžete prát do aleluja, pěkně ždímnout v pračce a do rána bude suchý. Nechci vás od příměsí vůbec zrazovat! Plno žen zase tvrdí, jaký je to rozdíl ponosit si v pěkně vyladěném šátku.

Tyto okolnosti předem zvažte, ať nejste zklamané, že se váš šátek netřpytí jako diamant, nebo abyste necítily frustraci, až ho budete ve vaně jemně mačkat a rvát si vlasy, že na něm máte flek od čokoládové zmrzliny.

Mama Nuka

Výběr pevného šátku

Důležitým bodem při výběru šátku je jeho velikost, respektive délka.

Velikosti se udávají čísly a znamenají kolik centimetrů je šátek dlouhý. Délka se u každého výrobce může lišit – jde o to, zda měří šátek včetně zkosených cípů nebo bez nich.

Zajímejte se o to, zda je materiál z výroby vysrážený nebo není. Počítejte, že po prvním vyprání se šátek může zkrátit i o 15 %. Doporučuji vybírat šátek delší. V případě, že by vám dlouhé cípy vadily, vždy jej můžete nechat zkrátit.

Při výběru délky šátku rovněž počítejte s tím, že vaše děťátko poroste a vy spotřebujete na úvaz více látky.

Nosítka

Nosítka se člení podle různých parametrů, které se spolu mohou kombinovat, tudíž vzniká opravdu široká škála typů nosítek a každý výrobce to může mít jinak: 

  • styl zapínání: vázací, přezková a hybridní 
  • velikost: jednovelikostní dle věku/velikosti miminka či rostoucí
  • materiál: látková a šátková
  • výroba: skladové a na zakázku 
  • specifická nosítkaonbuhimo, pro dvojčata, speciální dle zdravotních potřeba miminka

Nosítka vázací, přezkové a hybridní

Vázací nosítko je vhodné pro malé miminko a nemá žádné přezky. Dotahuje se podobně jako šátek. Manipulace s ním je jednodušší, než se šátkem, ale zase o něco složitější, než s už správně nastaveným přezkovým nosítkem. Tyto nosítka mohou mít různé názvy jako Fly Tai, Mei Tai, záleží dle výrobce, jak si ho pojmenuje.

Fidella

Přezkové nosítko je podobné batohu (velmi zjednodušuji). Manipulace s ním je celkem snadná, ale musíte si vyhrát s prvním nastavením pomůcky, což je někdy alchymie. Zvlášť pokud nosí v rodině více lidí a měníte neustále nastavení přezek.   

Hybridní nosítka, jak už napovídá název, jsou něco mezi výše zmíněnými. Bederní pás se zapíná na přezku, kdežto ramenní popruhy se zavazují jako šátek. Jedním z názvů hybridního nosítka, který výrobci používají, je například Half-buckle. 

Sestrice

Jednovelikostní vs. rostoucí nosítka

Jednovelikostní nosítko je určeno pro určitou velikost miminka a výrobce ji u nosítka vždy uvádí (např. od narození do roka, od 3 měsíců do 18 měsíců apod.). Většinou má výrobce v nabídce od daného nosítka více velikostí a mohou být nazývána různě, např. Baby, Standard, Toddler, Mini, Mezi, Maxi, XXL, Start, atd. U těchto nosítek je po čase vhodné je vyměnit za větší velikost.  

Rostoucí nosítka mají přední panel vybaven systémem stahovacích tunýlků, takže jedno nosítko vám odnosí malé miminko (většinou od 2-3 měsíců věku, ale existují i od narození), tak i tříleťáka. Výrobci se v názvu snaží rostoucí vlastnost zrcadlit – UNI, Flexible, One, Free to grow, Grow, apod. Rostoucí nosítka jsou fajn, že je můžete využít takřka na celé nosící období, ale musíte počítat s tím, že daní je určitý kompromis, takže se může stát, že rostoucí nosítko nemusí nutně perfektně sedět v každém věku miminka. 

Látkové vs. šátkové nosítko

Látkové nosítko je vyrobeno z látky, kdežto šátkové nosítko je vyrobeno ze šátku, který je speciálně vyroben pro nošení dětí. Šátkové nosítko je díky svým vlastnostem šátku většinou vhodnější pro malá miminka, protože se lépe přizpůsobí. Samozřejmě záleží na střihu a ostatních parametrech nosítka. I zde platí, že je nejlepší si dané nosítko nejdříve vyzkoušet. 

Nosítka skladová vs. na zakázku

U některých výrobců se může vybírat pouze z předem dané nabídky, ať už mají nosítka skladem nebo je možnost dodání do určité lhůty po objednání. Někteří výrobci nabízí i výrobu určitého typu nosítka z jejich nabídky z Vámi vybrané látky či šátku.  

Specifická nosítka

Specifickým typem přezkového nosítka je onbuhimo, které nemá bederní pás. Je vhodné pro těhotné maminky nebo krátké přenosy větších dětí. Výhodou je jeho skladnost a rychlost nandání dítěte, nevýhodou menší pohodlnost.

Také existují nosítka pro dvojčata, i když jejich nabídka je opravdu velmi skromná. 

Pokud má Vaše dítko nějaké zdravotní indispozice, je též možné domluvit výrobu zcela specifického nosítka na míru. Nicméně tuto službu je velmi náročné sehnat.  

Jak nosítko vybírat?

Jako lektorka vždy doporučuji nosítko před koupí vyzkoušet. Ideálně i s miminkem. Musí vám opravdu sednout. Nemělo by být moc široké, nesmí po utažení tlačit ani vám klouzat ramenní popruhy. Musíte prostě splynout.

Naštěstí dnes existují různé akce, kde si můžete různé pomůcky vyzkoušet. Zkušení odborníci poradí s výběrem i nastavením, anebo pomohou uvázat šátek. Například se blíží festival Kouzlo nošení! 

 Kouzlo nošení – festival o kontaktním rodičovství a nošení dětí 

12. září 2020 v Konferenčním centru City v Praze 4 na Pankráci 

Pokud je nošení vaše téma, neměli byste tam chybět!  Po celý den jsou připraveny přednášky, vázací workshopy, testovací a konzultační zóna a mnoho vystavovatelů se svým zbožím včetně šátků a nosítek! 

Více informací najdete zde na webu na Facebooku či Instagramu

Mamalatté

Mamalatté je malinká lokální značka šátků a nosítek na nošení miminek a batolat, která se snaží o velké věci. Založila ji před čtyřmi  lety Denisa Písaříková, která se o ni svědomitě každý den stará za velké podpory svého muže a dnes už dvou dětí.

Denisa Písaříková

Denisa je lektorkou nošení německé Die Tragechule a české Z břicha na břicho a současně působí jako laktační poradkyně.

V roce 2017 vyšla kniha pro novopečené maminky Mámě, jejíž je Denisa spoluautorkou.

Pravidelně publikuje články na mamalatte.cz

Autorka Denisa Písaříková