O ZAKLADATELCE FESTIVALU

To jsem já – Míša Nováková alias Misha Nováková, certifikovaná lektorka nošení.  

Srdce i páteř festivalu. 

Ta, která celý rok plánuje a připravuje. Ta, která před festivalem x týdnů po nocích vůbec nespí, aby pro Vás připravila to nejlepší. Ta, která dává v sázku v zásadě celé prázdniny dětí, aby bylo vše precizně a včas na září hotovo.  

Ta, která až do třetího ročníku měla pocit, že vlastně nepotřebujete vědět, kdo za festivalem vůbec stojí! Proto tu doteď nebyla žádná stránka O mně. Ta, která si až teď uvědomila, že je na čase vyjít z vlastního stínu, že si zasloužíte o mně vědět více. A já si zasloužím, abyste Vy věděli o mně. 

Ta, která je na této fotce, tváří festivalu, ale málokdo vlastně přesně neví, kdo to je.   

Maminka dvou dětí, dříve markeťačka, nyní duší i srdcem nosička, která se rozhodla změnit svoji vášeň v něco více a nyní pomáhá stovkám rodičů získat důležité a správné informace o kontaktním rodičovství a zejména nošení.  

K nošení jsem se dostala v roce 2015 díky své mladší dceři a jednomu nepovedenému balení na výlet přes půlku republiky. Vzhledem k chybějící části kočárku, který nešel sestavit, jsme museli vyřešit, co budeme celý den dělat s naší 4měsíční dcerou. A tak jsme pořídili nosítko. Následoval první sraz s nosící skupinou, první úvaz, první vlastní šátek a doslova láska na celý život.

Díky nošení jsem prohloubila svůj vztah s dcerkou a v určitých situacích si velmi usnadnila život. Svého staršího syna jsem nenosila, protože jsem ani nevěděla, že něco takového existuje. A dodnes je mi to líto. Proto jsem se rozhodla, že budu šířit osvětu o tomto druhu kontaktního rodičovství i dalším rodičům, aby měli dostatek informací a mohli si vybrat, co jim vyhovuje.

Můj cíl a moje vize je zpřístupnit informace o nošení pro každého. Aby to bylo základním know how, se kterým rodič do světa dětí vstupuje. A jestli nošení nakonec využije nebo ne, to už je jiná věc. Nošení není jediná správná cesta, jak se starat o miminko. Nošení není pro každého a existují okamžiky, kdy skutečně vhodné není. Je to jedna z forem péče o děti a je na každém, jak se rozhodne. Jsem vám průvodkyní a budu vám naslouchat, pokud budete potřebovat. Každý rodič se o své dítě stará nejlépe tak, jak jen může a je úplně lhostejné, co si o tom myslí okolí. Nepřísluší nám soudit. Nevíme, jaké je pozadí a vyřknutí soudu může velice bolet a ublížit. 

V roce 2019 vzniklo Kouzlo nošení – festival o kontaktním rodičovství a nošení dětí, který nabízí jak vystavovatelskou část, kde firmy představují své šátky, nosítka, nosící oblečení a doplňky, tak edukační část plnou přednášek a praktických workshopů. Letos se koná již 4. ročník. 

Mezitím jsem svoji lásku k nošení jsem posunula certifikacemi na lektorku nošení a dalšími školeními. 

Protože v současné době jsou akce nejisté nebo je festival z různých důvodů pro rodiče nedostupný (vzdálenost, termín atd.), rozhodla jsem se zpřístupnit informace o nošení rodičům online, aby jim nemohlo nic bránit v tom začít s láskyplným nošením jejich potomků a využít tím všech jeho pozitiv a přínosů. 

Vytvořila jsem první online kurzy v České republice, které nabízí rodičům pohodlný způsob, jak se o nošení dozvědět vše nezbytné, ať už formou samostudia nebo za mé osobní podpory. K dispozici jsou také webináře, osobní konzultace (online i fyzicky) a nabízím i přednášky o nošení. Více informací najdete na mém lektorském webu www.mishanovakova.cz. Na podzim chystám další kurzu Vázání do šátku s mojí intenzivní osobní online podporou. Pokud máte zájem o více informací o kurzu, neváhejte se zapsat na waiting list a budete první, kterým dám vědět, až se přihlášky do kurzu spustí. 

Pokud máte jakékoli otázky nebo zájem o individuální konzultaci, určitě mi napište na email misha@mishanovakova.cz. 

Přeji krásný den! 

Misha Nováková 
Certifikovaná lektorka nošení
Zakladatelka festivalu Kouzlo nošení