Aktualizovaný program na září 2020

Nemůžete dorazit? NEVADÍ! My dorazíme za Vámi!

Harmonogram přednášek

Harmonogram workshopů

PŘEDNÁŠKY

Edukační část je i v roce 2020 nabita skvělými přednášejícími a lektorkami a jejich přednáškami a praktickými workshopy. Pro vstup na přednášky i workshopy je nutné mít zakoupenu edukační vstupenku.

Celkem bude 18 přednášek, které budou tematicky rozděleny do tří sálů a ve většině případů budou trvat 60 minut

Na přednášky je vstup dětí samozřejmě povolen, ale zvažte prosím Vaše možnosti, jestli si nepřivést doprovod, který by děti případně během přednášky pohlídal někde mimo. Bude to tak pohodlnější jak pro Vás, tak pro ostatní návštěvníky přednášek. V každém přednáškovém sále se pokusíme zřídit mini hrací koutek. 🙂 

Kapacita sálů je omezena. Na přednášky není možné udělat rezervaci, doporučuji tedy v případě zájmu dorazit s patřičným předstihem.

Představení jednotlivých přednášejících a lektorek najdete zde a vystavovatelů zde

Proč byste měli chtít nosit?

Mgr. Daniela Šmolíková, Trageschule DIDYMOS

Tato přednáška je určena čerstvým rodičům i odborníkům v péči o matku a dítě, kteří se chtějí seznámit se principy nošení. Nové souvislosti zde však mohou najít i zkušení znalci. V průběhu se neváhejte kdykoli zeptat.

Co potřebujete vědět o nosítkách 

Denisa Bel Hadjsalah, Nosím Tě

Plánujete si pořídit nosítko? Nebo nosítko máte a myslíte si, že více variant na výběr už není? Denisa Vás přesvědčí o tom, že možnosti nosítkového světa jsou opravdu široké. Poví Vám základy správného nošení v nosítku, na co si dát pozor, jak nosítko vybrat, seznámí Vás s mnoha typy nosítek a ukáže, jaké jsou v nich rozdíly.

Denisa je majitelkou obchodu/půjčovny a vznikajícího e-shopu Nosím tě, lektorkou nošení a zakladatelkou nosící skupiny Moderní nosičky.

Na co si dát při nošení pozor, aby nebolela záda

Mgr. Nika Konečná, Ambulantní fyzioterapie Fyziotipy

Máte obavy, že Vás z nošení dětí v šátku či nosítku budou bolet záda? Už nemusíte! 

Přednáška bude popisovat přirozený stoj a následně zátěžové držení těla ve stoji, specifika stoje s dítětem v šátku či nosítku. Následovat budou parametry zdravé chůze, chůze s nosítkem a možné formy přetížení. Nabízeny budou způsoby, jak přetížení kompenzovat.

 

Nosící táta a cestování

Vladimír Pinker, NosícíTáta.cz

Přednáška Vladimíra Vás přesvědčí, že i tátové se mohou zamilovat do nošení a jak je jednoduché s dítkem v šátku cestovat!

Na své přednášce Vladimír vyvrátí klasické předsudky, které mívají tatínkové (ale někdy i maminky) vůči nošení a povypráví vám o tom, jak procestovali s mimčem, šátkem a vanem část Evropy. 

Nejste si jistí, že pro vás bude nošení při cestování to pravé? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, že nošení je opravdu pro každého! Maminky jsou samozřejmě taky vítány!

Pokud budete chtít nošení vyzkoušet na vlastní kůži, tak je pro Vás již dopoledne (čili před přednáškou) připravený vázací workshop KsK (základní úvaz na břicho), který bude věnovaný pouze tatínkům! A za zavřenými dveřmi, ať si to můžete v klidu vyzkoušet 😉 

Jak vybrat šátek, jeho příměsi a jejich vlastnosti a péče o něj 

Monika Smětalová, ŠátkoMánie

Nejste si jistí, jak správně vybrat šátek? A podle čeho se orientovat? Monika Vám povypráví o různých materiálech a příměsích šátků, jaké mají vlastnosti a na co se které hodí. Pak už to pro Vás bude hračka si správný šátek vybrat! No, a abyste ani pak nemuseli tápat, řekne Vám Monika o adekvátní péči o nové domácí mazlíky.

Monika je zakladatelkou značky ŠátkoMánie, kterou vybudovala se svým manželem. Zboží různých značek si můžete zakoupit v e-shopu i kamenné prodejně v Týnci nad Sázavou. K nošení jí přivedly jak jinak, než její dvě děti, které byly oddanými testujícími.

Nošení od porodu až do školky

Denisa Písaříková, Mamalatté

Kontakt je pro miminko potřebný stejně jako kojení nebo spánek. Pro maminku je to zase lék na trápení, co po porodu mohou přijít. 

Denisa to všechno pěkně shrne, abyste spolu mohli žasnout, jak je logické, že miminko a maminka patří k sobě. 

Začne se kontaktem na porodním sále, pak doma v šestinedělí a vysvětlí Vám, proč i větší děti potřebují maminčinu náruč. V těchto situacích bude nosící rodič ve výhodě a rodič, co zná nosící triky pro větší děti, dvojnásob.

Kojící matkou rychle a snadno

Denisa Písaříková, MamaLatté 

Kojení není umění, když člověk respektuje přírodu, jde to celkem samo. Nicméně zrovna v oblasti kojení tu “přírodu” trochu utlačujeme. Přijďte si nechat vysvětlit souvislosti, abyste tomu celému soukolí rozuměly. Začneme rovnou na porodním sále.

Co všechno může přinést kontinuální péče porodní asistentky

Alžběta Samková, porodní asistentka

Na této přednášce se dozvíte, jak pečují porodní asistentky. Co pro Vás mohou udělat nejen před porodem a při něm, ale hodně i v poporodním období, tedy v začátcích Vašeho mateřství. Dozvíte se mnohé o kontinuální péči porodních asistentek.

Alžběta Samková je porodní asistentka s mnohaletou praxí, nejen na porodních sálech. Spoluvytváří se svým bratrem blog Bulbem záchranáře a vulvou porodní asistentky. 

Spánek a kojení 

MUDr. Lenka Danielová, S láskou k dětem i sobě

Spojení spánku, jeho cyklů a kojení je zřejmé. Mnoho rodičů trápí otázky častého buzení, častého kojení, téma odstavení a emoce s tím spojené.
 
V přednášce si povíte o základech fyziologie, o propojení emocí rodičů a dítěte, o tom jak poznat, co miminko chce a jak zvládnout náročné noci i bez nutného odstavení.

Znakování – přirozená řeč miminek

Ing. Michaela Tilton, MBA, Baby Signs

Jak s dětmi mluvit, když ještě neumějí vydat ani hlásku? A co s dětmi, které už mluví, ale stále se od nich nedozvíte, proč se zlobí nebo co je bolí? 
 
To vše vám prozradí Michaela Tilton ve svém povídání. A určitě se podívá na zoubek i bilingválnosti a poradí, jak jí dosáhnout.
 

Objevte kouzlo zvládání dětských emocí i VY

Bc. Adriana Nováková, Akademie rodičovství 

Kladete si otázku, jak nejlépe zklidnit pestré emoce vašeho dítěte?

Jste vyčerpaní z pobytu na dětském hřišti, protože stále řešíte hádky kolem půjčování bábovek?

Občas křičíte, pláčete a říkáte si, že už je toho nějak moc?

Chtěli byste znát pár triků, jak vypjaté situace zvládat?

Víte o tom, že dětský pláč a kňourání je jedním z nejhorších zvuků? Není snadné to vždy ustát. Přesto projevovat emoce je v pořádku – víte proč? Každý záchvat vzteku je výsledkem neuspokojené potřeby nebo touha vyjádřit negativní pocity, se kterými si dítě neumí poradit.

Máme pro vás několik skvělých způsobů, jak lze dítě utišit během několika sekund, jak je podpořit a naplňovat jeho potřeby, aby se zdravě vyvíjelo. Objevte kouzlo zvládání emocí i VY.

VBAC – přirozený porod po císařském řezu

Jana Barrera, Přirozené mateřství 

Porodila jste císařským řezem a přejete si další miminko porodit přirozeně?

Císařský řez neznamená nutně další a i po předchozím císařském řezu můžete porodit přirozeně. Na přednášce se dozvíte, co všechno můžete udělat pro to, aby se první příběh neopakoval a jak se nejlépe na další porod připravíte.

Zdravé stravování miminek  

Lucie Ernstová, Čas pro rodinu 

Máte malé miminko a nastal čas, kdy chcete začít s prvními příkrmy a váháte, jak na to?
 
Nechcete kupovat instantní kaše a hotové pokrmy ve skleničkách, ale nevíte, co jiného dětem nabídnout a hlavně, jak s přípravou doma začít? 
 
Lucie Vám poradí, jak na to. Představí vám metodu BLW, která je v posledních letech poměrně populární. Řekne Vám, co našim dětem prospívá, co by měl jejich jídelníček obsahovat a co do něj naopak vůbec nezařazovat. A především, jak si poradit s přípravou doma, aby byla co nejjednodušší, ale zároveň zdravá, vyvážená a chutná.

Detox životního stylu a budování imunity 

Ing. Michaela Nováková, Kouzlo esencí

Přijďte si poslechnout příběh zakladatelky Kouzla nošení, jak se na low tox cestu dostala a kam došla. 🙂

Popovídáme si o tom, jak ve své domácnosti postupně eliminovat co nejvíce chemie, co je to greenwashing a že ne všechno s nálekou přírodní/eko/bio je skutečně přírodní a jak k novému zdravému životnímu stylu využít esenciální oleje. 

Také si povíme, jaké blahodárné účinky esenciální oleje mají a jak si s nimi ulehčit život. Nejsou to totiž pouze vůně do bytu, ale účinní pomocníci, co se týká podpory zdraví, imunity, emocí, spánku nebo jejich nepřeberné využití v domácnosti od úklidu až po kosmetiku. Obzvláště se zaměříme na to, jak podpořit imunitu před přicházejícím podzimem a obdobím chřipek. Dozvíte se i, jak esenciální oleje správně používat a na co si dát pozor. 

Diastáza břišních svalů

Mgr. Lucie Ternová, MAMASPORT

Mnoho maminek trápí dlouhé měsíce a roky po porodu tzv. diastáza. Ta se projevuje nejen esteticky “vyvaleným bříškem”, ale bývá často příčinou bolestí zad, oslabeného pánevního či refluxu jícnu. 

Na přednášce se dozvíte, jak diastázu diagnostikovat, proč rozestup některým maminkám po porodu nemizí, dostanete doporučení, na co se s diastázou soustředit při nošení miminek a jak s diastázou pracovat a cvičit v běžném životě.

Lucie se zaměřuje na cvičení a pohybovou terapii osob se speciálními potřebami (cvičení v těhotenství, cvičení po porodu, poúrazové stavy, cvičení a rehabilitace seniorů). Je certifikovanou trenérkou metody prof. Pavla Koláře tzn. DNS – dynamickou neuromuskulární stabilizaci.

Křehká mateřská psychika

Veronika Kubrichtová, Úsměv mámy

Mateřství je krásné, ale jako každá velká změna s sebou přináší kromě lásky a radosti i těžší chvíle, o kterých se příliš nemluví.

Přibližně jedna z pěti maminek navíc prožije v těhotenství nebo po porodu psychické obtíže. Aby už maminky netápaly, co se s nimi děje, vznikl Úsměv mámy.

Na přednášce si řekneme:

  • jak potíže vypadají (formou příkladů)
  • kdo s nimi umí pomoct
  • jak hýčkat křehkou mateřskou psychiku

Veronika bude pro Vás po přednášce k dispozici na hodinku i v konzultantské zóně, kdybyste se chtěly dojít na něco zeptat individuálně. 

První pomoc u dětí – život zachraňující úkony 

MUDr. Barbora Petrová 

 

Nikdo se nechce dostat do situace, že bude muset poskytovat první pomoc. Ale nikdo Vám také nezaručí, že se tak nestane! 

Během této přednášky se zaměříte na život zachraňující úkony:

  • 3 kroky
  • Bezpečnost zachránce
  • Přístup k dítěti v bezvědomí 
  • Zajištění průchodnosti dýchacích cest 
  • KPR, tanr (telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace) a dušení
  • Masivní krvácení

Po ukončení můžete řešit své individuální dotazy ohledně první pomoci dětem v konzultační zóně.

(Tato přednáška není náhradou certifikovaného kurzu První pomoci)

Jak sledovat a podporovat psychomotorický vývoj dítěte během prvního roku života

Mgr. Dagmar Lisá, Be Balanced

Jak sledovat a podporovat psychomotorický vývoj dítěte v prvním roce života Mgr. Dagmar Lisá Přednáška bude sledovat důležité vývojové milníky v pohybovém vývoji dětí především v prvním roce života. Ukážeme si také důležitost rozvoje smyslových funkcí u nejmenších dětí. Řekneme si tipy a doporučení na vhodnou stimulaci a rozebereme zdravotní aspekty nošení jako vhodné stimulace správného psychomotorického vývoje.

WORKSHOPY

Bude připraveno 12 praktických workshopů pro rodiče, které budou rozděleny do dvou sálů a budou trvat 60 minut.  

Pro vstup na workshopy je nutné mít zakoupenu edukační vstupenku. Výjimkou jsou pouze tři workshopy KsK v tester zóně a worskhop KsK pro tatínky – ty jsou přístupné zdarma na základě veletržní vstupenky. Každopádně tatínci se mohou s edukační vstupenkou účastnit jakéhokoli workshopu dle programu!

Workshopy jsou primárně o praktickém vyzkoušení a naučení se. Lektorky tam budou pro Vás, proto se  ptejte se na všechno, co Vás zajímá! 🙂  Budou k dispozici šátky i manipulační panenky. Těhulky jsou vítány! Cílem je, aby z workshopu odcházeli spokojení rodiče a ještě spokojenější nošenečci. 🙂 

Kapacita je omezena a rezervace na workshopy není možná, proto doporučuji tedy v případě zájmu dorazit s patřičným předstihem.

Přítomnost “nosících” dětí je na většině workshopů přímo žádoucí! Přítomnost staršího sourozence zvažte dle Vašich možností s přihlédnutím na ostatní návštěvníky workshopu. Pokud jste teprve v očekávání, nevěšte hlavu a dorazte také! Lektorky budou mít k dispozici panenky na vyzkoušení, takže určitě dorazte! 

 

Od 18 hodin bude probíhat Setkání lektorek nošení vč. představení Die Trageschule® pro zájemkyně o lektorskou certifikaci. Vstup zdarma bez nutnosti jakékoli vstupenky. 

 

Fancy finishes aneb zakončení úvazů 100x jinak  

Lektorky: Denisa Hillová, Tereza Sudárová, Moderní nosičky 

Pro koho je workshop určen:  pokročilí  

Umíte již kde jaký složitý úvaz, ale vždycky to končí tím nevzhledným uzlem… 

Pak se přijďte inspirovat k nám! Líbivými, fotogenickými a cool zakončeními různých úvazů se to tu bude jenom hemžit! Nebo trumfnete naši lektorku a naopak ji a ostatní účastnice naučíte něco parádního? Fantazii se mezi nekladou! Pojďme sdílet společnou radost z krásna 🙂 

KsK pro tatínky

Lektor: Václav Pekárek

Pro koho je workshop určen:  všichni tatínci, kteří si chtějí vyzkoušet základní úvaz na břicho nebo se na cokoli o vázání zeptat 

 

Tatínci tatínkům 🤘

Vašek na tomto workshopu poradí ostatním tatínkům, kteří chtějí začít nosit a potřebují trochu pomoct. Naučíte se základní úvaz kříž s kapsou uvnitř, který je vhodný jak pro malé miminka, tak pro batolata. Vašek vám ukáže nějaké chlapské finty do začátku a přesvědčí vás, že nošení v šátku zvládnou i tátové.

A maminky si mohou dát na chvilku nohy nahoru!

Vázání s elastickým šátkem  

Lektorka:  Iva Gondeková, škola nošení Die Trageschule ® 

Pro koho je workshop určen: těhotné maminky, rodiče novorozenců, začátečníci 

 

Vázání s elastickým šátkem je lehce jiné, než se šátkem pevným, ale vůbec to neznamená, že je to složité. Při správném úvazu a správném šátku je možné nosit i miminka do 1 roku, i když je elastik považován hlavně za šátek pro nošení během prvních měsíců života. 

Pokud Vám třeba nevyhovuje pevný šátek, přijďte vyzkoušet elastik, budete příjemně překvapeni! 

Workshop je vhodný i pro těhotné maminky (úvaz upravíme, ale techniku se naučíte s námi)!

Vázací techniky pro těhotné podle FTZB®

Lektorka: Bc. Nela Studýnková-Tacca, Magic of Babywearing 

Pro koho je workshop určen:  těhulky a budoucí maminky  

Ke konci těhotenství se už bříško pronese, bolí záda, kyčle, otékají nohy a maminky hledají jakýkoli způsob, jak si efektivně a jednoduše ulevit!

 

KsK a jeho variace: Anne´s front carry, pond finish, klokanní efekt

Lektorka: Bc. Nela Studýnková-Tacca, Magic of Babywearing 

Pro koho je workshop určen:  začátečníci a mírně pokročilí

Úvaz kříž s kapsou uvnitř je možné vázat s různými obměnami, které Vám lektorka během workshopu předvede. 

Vázání RS a na bok 

Lektorka: Iva Gondeková, škola nošení Die Trageschule ®  

Pro koho je workshop určen: začátečníci i pokročilí 

RS a vázání na bok je velmi populární, protože je poměrně rychlé a RS šátek či “kraťas” se hravě vejdou i do kabelky, takže je máte vždy po ruce. 

Iva Vám ukáže, jak rychle a snadno navázat děťátko na bok a pak Vám pomůže s praktickým zkoušením. 

Vázání na záda – batoh

Lektorky: Veronika Vostrá, Nosím na srdci, Mgr. Veronika Navrátilová, Navrcovi v šátku

Pro koho je workshop určen: začátečníci a mírně pokročilí. Je vhodné mít již alespoň základní zkušenosti s úvazy na břicho. Nicméně odvážným štěstí přeje, takže vítání budou i začátečníci. 

Úvazy dopředu už zvládáte a chcete se naučit vázat na záda?

Pak není nic jednoduššího než začít s batohem. Jedná se o základní úvaz na záda, ze kterého pak vychází většina složitějších úvazů.

Lektorky Vám ukáží různé způsoby bezpečného “nahození” miminka na záda a zjistíte, který vám nejvíce vyhovuje. Zároveň vám pomůže se správným dotažením šátku, tak aby byl úvaz pohodlný jak nošenci, tak nosícímu.

Nebojte se na workshop dorazit jako těhulka! Můžete se úvaz naučit s panenkou a po porodu se tím vyhnete starostem s absolvováním kurzu. 

Tento kurz proběhne jednou dopoledne a jednou odpoledne. 

Vázání tandem

Lektorka: Mgr. Lucie Ernstová , Čas pro rodinu  

Pro koho je workshop určen:  rodiče, kteří mají dvojčátka nebo sourozence, kteří jsou věkově blízko u sebe a oba se rádi nosí 

Starat se o dvojčátka není vůbec jednoduché! A i v tomto případě může být šátek skvělým pomocníkem. Že se to nedá? Ale dá 🙂 Přesvědčí Vás o tom lektorka Lucie, která je sama maminkou dvojčátek a celkem 4 dětí, takže s nošením v tandemu, ať už dvojčecím nebo sourozeneckém, má bohaté zkušenosti. 

Lucie Vám úvaz nejdříve s instruktáží ukáže, a poté Vám pomůže s praktickým vyzkoušením či zlepšením Vašich dovedností. Důraz bude kladen na bezpečnost miminek a správné rozložení váhy. 

Nebojte se na workshop dorazit jako těhulka! Můžete se úvazy naučit s panenkou. K zapůjčení budou i šátky.

Vázání s krátkým šátkem (vel. 2 – 4)

Lektorka: Veronika Navrátilová  

Pro koho je workshop určen:  vhodné pro ty, které už mají alespoň nějaký základní úvaz naučený (KSK, dvojitý kříž, batoh, …) a mají základy vázání

Máte doma krátký šátek a nevíte, jak na něj?
Myslíte si, že jsou úvazy s krátkým šátkem složité?
 
Veronika vám ukáže, že krátký šátek je prostě praktická nosící pomůcka, se kterou uděláte hodně parády.
 
Na workshopu se naučíte jeden úvaz dopředu (jednoduchý kříž – který je skvělý, když chcete mít šátek už předpřipravený), jeden na bok (jednoduchý úvaz na bok s posuvným uzlem – který je vhodný jako náhrada ring slingu) a odvážlivci budou moct vyzkoušet úvaz na záda (RRRR – reinforced test revizi ruck, tzv. pirátský batoh). Workshop je vhodný pro účastníky, kteří už mají s nošením v šátku alespoň malou zkušenost.

Vázání double hammock 

Lektorka: Veronika Vostrá, Nosím na srdci  

Pro koho je workshop určen:  pokročilí 

Umíte již s přehledem batoh a rádi byste se naučili něco nového, o krapet složitějšího, ale hezky vypadajícího? Pak je tu právě pro Vás připraven workshop na úvaz double hammoc neboli DH

Lektorka Vám úvaz nejdříve s instruktáží ukáže, a poté Vám pomůže s praktickým vyzkoušením či zlepšením Vašich dovedností. 

A že už Vám nošenec odrostl nebo nemá náladu, ale stejně byste se to chtěli naučit? Žádný problém…  Půjčíme Vám panenku! 

Představení Die Trageschule®

Lektorka: Iva Gondeková, škola nošení Die Trageschule ®  

Pro koho je workshop určen: lektorky nošení, zájemkyně o certifikaci lektorky nošení

Iva je certifikovanou lektorkou německé Die Trageschule® a školí pod touto certifikací budoucí lektorky nošení. 

Během představení se dozvíte představení této nosící školy, její historii a čím se liší od ostatních nosících škol. 

Toto představení je po oficiálním zakončení programu Kouzlo nošení a je přístupný zcela zdarma i těm, kdo se festivalu během dne neúčastnili.

Setkání lektorek

Pro koho je workshop určen: lektorky nošení, zájemkyně o certifikaci lektorky nošení

Zde bude možné se setkat s ostatními lektorkami, popovídat si, sdílet své zkušenosti a dotazy. 

Ještě bude upřesněno, zda-li se bude jednat o zcela volný čas pro volnou diskusi či bude nějaký drobný program – např. vzájemné představování apod. 

Určitě nejde o edukační čas, spíše o networking a brainstorming.